ثبت برند لاتین - مشاوره ثبت شرکت

شنبه 30 شهریور 1398

ثبت شرکت در گرجستان

نویسنده: zohre zohreh   


 
 
احتمالا شما هم این روزها زیاد شنیده اید که فرد قصد راه اندازی و ثبت شرکت خود را در گرجستان دارد و یا شرکتی قصد دارد در گرجستان شعبه و یا نمایندگی را دارد. دلیل این موضوع اقتصاد بسیار پویا و همچنین سهولت راه اندازی و ثبت شرکت در گرجستان بدون انجام بروکراسی های زیاد و در ضمن دسترسی آزاد این کشور به همراه روابط اقتصادی بسیار خوب آن با سایر کشورها است.

گرجستان در بین همه کشورهای جهان در رتبه 9 از نظر رده بندی سهولت راه اندازی کسب و کار در دنیا شناخته می شود و تنها چند روز برای ثبت یک شرکت در گرجستان و این هم با هزینه پایین زمان لازم است.

از محاسن دیگر ثبت شرکت در گرجستان هزینه نیروی کار پایین، درصد مالیات پایین و تورم کم و همچنین ارزش افزوده 18 درصدی در این کشور است. گرجستان آب و هوایی معتدل و سر سبز دارد و این کشور به دلیل داشتن بنادر مهم بین المللی و راه های ارتباطی ریلی و آسفالته مناسب این امکان را به شرکت های ثبت شده در این کشور می دهد که به راحتی با همه دنیا در ارتباط بوده و به سادگی و بدون فشار تحریم اقتصادی و یا کمبود امکانات بتوانند با تعامل و داد و سند مناسب با سایر شرکت های دنیا به رشد و توسعه مورد نظر خود دست یابند.

گرجستان دارای رتبه 7 جهانی در شروع کسب و کار، رتبه 3 جهانی در خصوص سهولت دریافت مجوزهای لازم، بهترین کشور دنیا از نظر سهولت خرید املاک و مستغلات، چهارمین کشور دنیا از نظر اعطا تسهیلات بانکی به شرکت ها و کشوری کاملا توسعه یافته به حساب می آید. این کشور در ضمن به سرمایه گذارانی که در گرجستان ثبت شرکت می کنند اقامت دائم این کشور را اعطا می کند و از نظر حمایت از سرمایه و سرمایه  گذار نیز جزو 20 کشور اول دنیا به حساب می آید.

همه این موارد دلایلی بودند که نشان می دادند چرا باید در گرجستان سرمایه گذاری کرد و شروع کسب و کار و ثبت شرکت خود را در این کشورانجام داد.

انواع شرکت در گرجستان

بر اساس قوانین تجاری گرجستان تنها چند نمونه از ثبت شرکت در این کشور وجهه قانونی دارند و هر فرد حقیقی و حقوقی که خواهان ثبت شرکت در گرجستان است باید شرکت خود را در یکی از این قالب های حقوقی به ثبت برساند. این شرکت ها عبارتند از :

شرکت سهامی

شرکت سهامی در گرجستان تا حدودی ساختار مشابه با شرکت سهامی در ایران را دارد. در این شرکت ها سرمایه به سهام های مساوی تقسیم می شود . در این شرکت ها هر فرد به اندازه دارایی و یا سرمایه خود در شرکت از سهام شرکت سهم می برد که این سهام بصورت یک سند در اختیار سهام دار قرار می گیرد و متناسب با این سهام  سهامدار از شرکت سود می برد و در صورت خسران شرکت باید به همین اندازه جبران خسارت شرکت را عهده دار باشد.

البته این بدین مفهوم نیست که افراد باید از سرمایه شخصی خودشان برای جبران بدهی های شرکت استفاده کند زیرا سهامدار تنها به اندازه سهامی که در شرکت دارد و نه به اندازه سرمایه شخصی خود نسبت به بدهی های شرکت مسئول است. در شرکت سهامی اجازه صدور سهام در هر زمان برای شرکا جدید وجود دارد.

شرکت با مسئولیت محدود

متداول ترین نوع ثبت شرکت در گرجستان است و اغلب ترجیح می دهند شرکت خود را بر این اساس ثبت کنند. شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان حتی توسط یک فرد هم قابل ثبت است و پس از ثبت اجازه فروش سهم و یا اضافه شدن شریک در این نوع شرکت بر خلاف شرکت سهامی وجود ندارد. در شرکت با مسئولیت محدود تعهدات هر فرد در شرکت به اندازه دارایی آنها در شرکت است .

شرکت های با مسئولیت محدود در گرجستان بصورت تجارت عمومی ثبت می شوند یعنی هر فرد با هر مدرک و مجوز کسب و کار و در هر موضوعی می تواند شرکت با مسئولیت محدود راه اندازی کند. البته به غیر از برخی از شرکت ها که نیاز به مجوز خاص مانند دارو سازی دارند. از این رو ثبت شرکت با مسئولیت محدود در گرجستان نه تنها عمومیت بیشتری دارد بلکه یکی از ساده ترین راه های ثبت شرکت در گرجستان می باشد.

شرکت مشارکت عمومی

در این شرکت عده ای شریک با هم شراکت می کنند و هر یک فعالیت های مستقل و منحصر به خود را انجام می دهند و در واقع این شرکت به عنوان نام تجاری آنها شناخته می شود. از این رو اغلب در این شرکت ها مشاغل ممکن است با هم ارتباطی نداشته باشند. بنابراین موسسین ثبت شرکت هر یک به تنهایی مسئولیت کلیه بدهی ها و تعهدات مربوطه را عهده دار هستند.

شرکت هلدینگ بین المللی

شرکت هلدینگ بین المللی با مشارکت عده ای با میزان سهام مشخص ثبت می شود و این سهام بصورت سهام اسمی در اختیار شریک قرار می گیرد. تعهدات شرکت به سهامداران درست به اندازه میزان سهام هر فرد تعیین می شود بنابراین در صورت ورشکستگی و ایجاد تعهداتی هر فرد تنها به اندازه سهامی که در شرکت دارد پاسخگو است. تفاوت عمده این شرکت با شرکت سهامی در این است که شرکت به عنوان یک نهاد سرمایه گذاری شناخته می شود که هر فرد در هر زمینه ای می تواند در آن سرمایه گذاری کند.

شرکت مشارکت خصوصی

در شرکت مشارکت محدود هر فرد  بصورت مشارکتی با سایر افراد در یک موضوع مستقل و تحت عنوان شرکت فعالیت می کند. در این شرکت دو نوع شریک وجود دارد . شرکایی که مسئولیت محدود در شرکت دارند و شرکایی که شرکت به نام آنها و با تعهدات آنها به ثبت رسیده است. درست مانند شرکت مختلط غیر سهامی در ایران. بنابراین شرکای با مسئولیت محدود در این نوع شرکت به اندازه دارایی خود تنها در شرکت مسئول دیون شرکت هستند و شرکای دیگر باید تمامی تعهدات شرکت را جوابگو باشند.

شرکت تعاونی

شرکت های تعاونی در راستای توسعه کسب و کار مشترک یک عده شریک به ثبت می رسند. شرکت های تعاونی در واقع نوعی شرکت تیمی هستند که تنها سود در آن مطرح نیست و عمدتا هدف آنها انجام کار بصورت تیمی و شریکی است. هر شریک در تعاونی تنها به اندازه دارایی خود متعهد می باشد.

ثبت شرکت بصورت شراکت تجاری

این نوع شرکت نوعی شراکت دو تا چند نفر در راستای انجام یک فعالیت مشترک بصورت حقیقی و یا حقوقی است . در این شرکت بدهی شرکت بصورت مشترک در بین شرکا تقسیم می شود و هر فرد می تواند تا هر میزان که بتواند در شرکت متعهد شود. این میزان از تعهد و مشارکت باید در تفاهمنامه شرکت قید شود و همه با هم برای آن مشارکت کنند. این نوع شرکت غالبا بصورت حقوقی شناخته نمی شوند.

کارآفرینی شخصی

افرادی که ایده کارآفرینی دارند می توانند در غالب این طرح ایده خود را بصورت یک شخصیت حقوقی ثبت کنند  و کار خود را در غالب کارآفرینی انجام دهند. طبیعتا در چنین حالتی این خود فرد است که تمامی تعهدات شرکت را عهده دار خواهد بود و تمامی فعالیت های شرکت را رهبری می کند.

به چه صورت باید در گرجستان شرکت ثبت کرد؟

با توجه به انواع شرکت نام برده شده در بالا نتیجه می گیریم که بهترین نوع شرکت برای ثبت در گرجستان شرکت با مسئولیت محدود است که با هر گونه پروانه تجاری و یا تخصص می توانید این شرکت را در گرجستان تنها در مدت چند روز به ثبت برسانید.

قبل از هر چیز نکته مهم این است که برای ثبت شرکت خود و کوتاه کردن هر چه بیشتر این پروسه ثبتی و کمتر شدن هزینه های ثبتی و مهم تر از همه بالا بردن اعتبار خودتان برای ثبت شرکت در گرجستان بهتر است از شرکت های حقوقی برای این کار استفاده کنید.

اما برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود و یا هر شرکت دیگر مجوزها بصورت مجوز تجاری عمومی صادر می شود به غیر از موضوعات دارویی مانند ساخت، تولید و توزیع دارو که اگر فردی خواهان این تجارت در گرجستان است به راحتی با ارائه مدراک مثبته مشخص می تواند ابتدا مجوز فعالیت خود را از وزارت بهداشت گرجستان دریافت نماید و بعدا به راحتی او هم شرکت خود را ثبت کند.

افرادی که نیاز به ثبت شرکت در گرجستان دارند باید مراحل زیر را انجام دهند:

دریافت مجوز تجارت عمومی
تعیین و مشخص کردن شرکا احتمالی
تعیین نام و مشخصات شرکت از قبلی قالب، موضوع و ...
عقد تفاهم نامه ای با شرکا برای مشخص شدن نوع شراکت، نحوه تقسیم و میزان سود و ضرر شرکت و ...
اجاره و یا خرید ملکی برای محل شرکت
طراحی مهر و لوگوی تجاری شرکت
باز کردن یک حساب بانکی به نام شرکت و یا خود شخص و دریافت ویزای کار
دریافت کد مالیاتی شرکت
تهیه و تنظیم اساسنامه محضری شرکت. اساسنامه باید به زبان گرجی و انگلیسی باشد.
ارائه درخواست ثبت شرکت به اداره ثبت شرکت های گرجستان به همراه پرداخت همه هزینه ها و ارسال همه مدارک شرکا و شرکت
ارائه طرح توجیهی و یا بیزینس پلن شرکت به همراه سایر مدارک
دریافت کارت عضویت یک ساله در کنسرسیوم همکاری های اقتصادی گرجستان
ثبت شرکت در گرجستان
پس از این افرادی که در این کشور سرمایه گذاری و ثبت شرکت انجام داده باشند می توانند پس از مدتی مشخص برای دریافت اقامت خود هم اقدام نمایند.

 

نظرات() 

شنبه 30 شهریور 1398

شرایط و مراحل ثبت شرکت در اسپانیا

نویسنده: zohre zohreh   


 
اسپانیا از قدرت های اقتصادی، تجاری و صنعتی دنیا محسوب می شود و به همین دلیل ثبت شرکت و یا راه اندازی یک کسب و کار در این کشور می تواند آینده بسیار درخشانی را برای صاحبین شرکت به همراه داشته باشد. ارتباطات آزاد و تعاملات تجاری بسیار گسترده  تجاری و اقتصادی با همه دنیا ثبت شرکت در این کشور را از زمره موفق ترین راه‌های کسب سود و سرمایه گذاری در این کشور فوق العاده زیبا و پیشرفته قرار داده است.

از طریق سرمایه گذاری و ثبت شرکت های مختلف تجاری در اسپانیا می توانید به راحتی برای خود و شرکای تجاری خود و همچنین خانواده خود اقامت این کشور را دریافت کرده و در یکی از کشورهای عالی دنیا زندگی کنید.

مراحل ثبت شرکت در اسپانیا

برای ثبت شرکت در اسپانیا همانند سایر کشورهای دنیا باید اقدامات و مراحل قانونی را مطابق با قوانین تجاری این کشور طی کنید. مرجع ثبت شرکت ها در اسپانیا اداره ثبت شرکت‌ های این کشور می باشد که برای ثبت یک شرکت باید مطابق با دستورالعامل های این اداره راه‌ها و مراحل زیر را دنبال کنید:

ثبت شرکت در اسپانیا باید توسط یک وکیل و یا نماینده حقوقی انجام پذیرد. برای این کار می توانید وکیلی را در داخل خود اسپانیا انتخاب کنید و یا از موسسات حقوقی بین المللی مانند موسسه حقوقی ویونا وکیل خود را انتخاب کنید.
در مرحله دوم اشخاص حقوقی برای ثبت شرکت باید دارای شماره مالیاتی یا NIF باشند و اشخاص حقیقی باید یک شماره شناسایی افراد خارجی به نام NIE را داشته باشند. بنابراین قبلا باید اقدام و این شماره ها دریافت شوند.
دریافت و تکمیل فرم تعیین نام شرکت
افتتاح یک حساب جاری به نام شرکت در حال ثبت و واریز کردن حداقل هزینه مورد نیاز متناسب با نوع موضوع و قالب شرکت و دریافت گواهی بانگی دال بر پرداخت این هزینه
موسسین باید صورتجلساتی را تنطیم و به عنوان تفاهم نامه برای ثبت شرکت ارائه نمایند که در آن انواع توافقات شرکا باید قید شده باشد.
اگر شماره NIF ندارید باید در این مرحله یک شماره NIF برای شرکت دریافت نمایید. البته هر شرکتی مستقلا باید این شماره را داشته باشد.
پرداخت مالیات بر دارایی
انجام موضوع ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت های اسپانیا
دریافت NIF قطعی برای شرکت ثبت شده
دریافت اسناد مالیاتی و دفاتر قانونی شرکت
در این مرحله شرکت ثبت شده است ولی برای اینکه بتوانید در اسپانیا فعالیت قانونی خود را آغاز نمایید نیاز به مجوز فعالیت دارید. همانگونه که گفته شد تمامی این مراحل باید توسط نماینده حقوقی فرد انجام شود.

قبل از هر اقدامی باید وکیل خود را انتخاب و وکالتنامه او را تنظیم نمایید. این وکیل می تواند از خود کشور اسپانیا باشد و یا از کشور خودتان که البته برای کشورهای خارجی معمولا رسم بر این است که وکیل از خود کشور متقاضی انتخاب می‌شود. بنابراین باید قبل از هر اقدامی صلاحیت وکیل مشخص شود.

یک موسسه حقوقی معتبر زمانی می تواند در اسپانیا برای شما شرکت ثبت نماید که قبلا مطابق با قانون 1961 صلاحیت این شرکت در دادگاه لاهه تایید شده باشد. این موضوع نیاز دارد تا کشور متقاضی در دادگاه لاهه عضویت داشته باشد ولی در صورت عضو نبودن کشور متقاضی در دادگاه لاهه باید شرایط ثبت شرکت بصورت قانونی و بر اساس توافقات فی مابین دو کشور ایران و اسپانیا انجام شود. ضمن اینکه وکالتنامه باید به زبان اسپانیایی ترجمه شود.

اسناد مورد نیاز برای اعطا وکالت به موسسه حقوقی

برای اعطا وکالت باید یک سند که مبین صلاحیت شرکت حقوقی باشد ارائه شود. از جمله این اسناد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سند وکالت بین المللی وکیل حقیقی
سندی دال بر فعالیت وکیل در یک موسسه حقوقی بین المللی
معرفی نامه از نهاد و یا موسسه ای قانونی که وکالت فرد را تایید نماید.
شماره NIE و شماره NIF چیست؟

طبق قوانین الزامی اسپانیا هر فرد و موسسه تجاری که خواهان فعالیت اقتصادی در اسپانیا است و از جمله افراد ساکن در این کشور و اتباع آن محسوب نمی‌شود  باید اقدام به  دریافت یکی از این دو شماره بسته به حقوقی بودن و یا حقیقی بودن بکند. شماره NIE شماره شناسایی افراد حقیقی و شماره NIF یک شناسه مالیاتی برای افراد حقوقی است.

دریافت این شماره ها برای فعالیت در اسپانیا به این دلیل ضرورت دارد که از این شماره ها برای انواع ارزیابی ها، محاسبات مالیاتی، ارتباطات و تعاملات تجاری استفاده می شود . این شماره ها در قالب یک کارت به افراد حقیقی و حقوقی اعطا می شود و باید همواره به همراه سایر مدارک برای انواع درخواست ها ارائه شود. شماره ای کاملا شخصی است و متعلق به یک فرد و یا شخصیت حقوقی است و به عنوان شناسه آنها استفاده می شود.

درخواست شماره NIE و یا NIF

افراد حقیقی قبل از ورود به سفارت اسپانیا در ایران و یا به هنگام ورود به اسپانیا با مراجعه به دفاتر مهاجرتی می توانند این شماره را درخواست دهند. دریافت این شماره الزاما نباید توسط وکیل انجام شود اما در هر صورت بهتر است قبل از مراجعه به سفارت برای دریافت آن اقدام شود. اما اگر قرار است وکیل این کار را برای شما انجام دهد باید دقیقا در وکالتنامه وکیل ذکر شده باشد که وکیل شما می تواند برای دریافت NIE هم اقدام کند.

اما شماره NIF را تنها با ثبت شرکت در اسپانیا نیاز دارید. یعنی تا زمانی که اقدامی برای ثبت شرکت انجام نشده باشد نیازی به آن ندارید. تمامی شرکت هایی که در اسپانیا ثبت می‌شوند باید این شماره را دریافت نمایند. البته از شماره NIF برای خرید و فروش کالا و خدمات و همچنین تبادل پول هم استفاده می شود.

مدارک و مستندات لازم برای درخواست شماره NIE

تکمیل فرم شماره 790 برای پرداخت هزینه ها
تکمیل فرم های استاندارد و درخواست های مورد نیاز
پاسپورت و یا مدارک مسافرتی و در صورت نیاز مدارک تغییر ثبت نام
ارائه بیانیه ای برای دلیل درخواست
تمامی این درخواست ها توسط مرکزی به نام نمایندگی پذیرش متقاضی بررسی و اعلام نتیجه می شود. همچنین پس از تکمیل مدارک فوق باید مدارک زیر نیز برای دریافت شماره NIE آماده و ارسال شود:

فرم تکمیل شده به شماره 790 با پرداخت هزینه های مربوطه
فرم استاندارد شماره 15
کپی برابر اصل از تمامی صفحات گذرنامه که توسط یک دفتر اسناد رسمی تایید شده باشد.
اعتبار مجوز وکیل یا نماینده متقاضی
بیانیه دلایل درخواست
مدارک مورد نیاز برای دریافت شماره NIE در زمان ثبت شرکت:

تهیه فرم استاندارد 36 برای ارائه درخواست
فتوکپی کارت شناسایی NIE و گذرنامه
سند قانونی بودن شرکت خارجی و یا سندی دال بر ثبت قانونی شرکت به همراه ترجمه های اسپانیایی از اسناد
درخواست هایی که توسط نماینده و یا وکیل قانونی در اسپانیا و یا در کشور مبدا ارسال می شود
اسناد قانونی و معتبر که نشان دهنده قدرت مالی افراد برای ثبت شرکت در اسپانیا باشد. این اسناد باید در دفاتر اسناد رسمی تایید شوند و سپس به اسپانیایی ترجمه شوند.
از کدام مراجع برای دریافت شماره NIE یا NIF باید اقدام شود:

درخواست شماره NIE را هم از سفارت اسپانیا در ایران و هم از دفاتر رسمی دولتی و  نمایندگی دفاتر دولتی اسپانیا در این کشور می توانید بدهید. همچنین دفاتر مهاجرتی محل اقامت هم می توانید مراجعه کنید.

برای دریافت شمراه NIF باید از طریق اداره مالیاتی اسپانیا و بصورت حضوری توسط خود شما و یا وکیل معتبر شما اقدام شود. البته این نوع درخواست را آنلاین هم می توانید ارائه نمایید.

انواع شرکت در اسپانیا

شرکت های معتبر و حقوقی که در سیستم تجاری و قانونی اسپانیا شناخته شده هستند به شرح زیر می باشند:

شرکت با مسئولیت محدود
شرکت سهامی عام
شرکت خصوصی اروپایی
شرکت مشارکت مدنی ( مشارکت خصوصی)
شرکت مشارکت عمومی
شرکت مشارکت محدود
شرکت سهامی خاص
شرکت تعاونی
در این بین شرکت با مسئولیت محدود شایع ترین نوع شرکت برای ثبت در اسپانیا است. مطابق با آمار بیش از 98 درصد از شرکت ها در این کشور در قالب با مسئولیت محدود به ثبت می رسند و این به دلیل آزادی عمل و میزان کم مسئولیت در این شرکت ها می باشد.

به طور کلی برای ثبت شرکت در اسپانیا به مدارک زیر نیاز دارید:

وکالتنامه معتبر وکیل
ارائه شماره NIE و NIF برای شرکا و متقاضیان خارجی الزامی است
گواهینامه تعیین نام شرکت: این گواهینامه از زمان صدور تنها سه ماه اعتبار دارد و در صورت گذشتن از این دوره باید تمدید شود.
گواهینامه پرداخت سپرده مورد نیاز در بانکی و در حساب مربوط به خود شرکت
برخی از اسناد و مدارک دیگر هم نیاز است که باید توسط دفاتر اسناد رسمی اسپانیا ابتدا تایید شوند و بعدا ضمیمه سایر مدارک به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده شوند. این اسناد عبارتند از:

اساسنامه و مقررات شرکت جدید
اسناد هویتی قانونی متقاضیانی که خواهان ثبت شرکت می باشد
یک اعلامیه سرمایه گذاری خارجی که باید به طور کامل تکمیل شده باشد
بیانیه مالکیت سودمند:
این بیانیه یک اطلاعیه است که در آن افراد ثبت کننده شرکت میزان مشارکت خود را در شرکت، نام و هویت خود و شماره شناسایی خود را اعلام می کنند. در این بیانیه باید حداقل میزان مشارکت اعضا و میزان سود و زیان آنها تعیین شده باشد

ارائه شماره شناسایی مالیاتی NIF
گواهی پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و هزینه تمبر
سایر اسناد ثبت شرکت : مانند اساسنامه ، شرکتنامه ، ایین نامه و ... .
ارائه NIF رسمی و قطعی از اداره مالیاتی اسپانیا
دریافت دفاتر پلمپ و کد اقتصادی و مدارک مالیاتی
مدرکی دال بر ثبت نام در اداره تامین اجتماعی اسپانیا
هزینه ثبت شرکت در اسپانیا

هزینه ثبت یک شرکت حقوقی در اسپانیا به عواملی همچون میزان سرمایه شرکت، تعداد شرکا، موضوع، نوع مجوز، قالب شرکت و ... دارد.  به صورت میانگین برای راه اندازی یک شرکت در اسپانیا اگر از نوع سهامی باشد باید حداقل 550 یورو سرمایه گذاری کنید که به این میزان باید 3000 یورو هم به عنوان سرمایه و سپرده شرکت باید اضافه شود.

هزینه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در اسپانیا با حداقل سپرده مالی 6000 یورویی حدود 750 یورو باید در نظر گرفته شود
 
 

نظرات() 

چهارشنبه 27 شهریور 1398

تعریف شرکت های دولتی

نویسنده: zohre zohreh   


هر گاه با اجازه قانون شرکتی تشکیل شود و یا به حکم قانون و یا دادگاه دارای صلاحیت ملی شرکتی مصادره و یا ملی شود مشروط به اینکه بالغ بر 50 درصد از سهام یا سرمایه این شرکت متعلق به یکی از بخش ها و یا شرکت های دولتی دیگر باشد به عنوان شرکت دولتی شناخته می شود. این تعریف در ماده 4 قانون محاسبات عمومی کشور به صراحت ذکر شده است.

با توجه به مفاد مندرج در این بند از قانون هرگاه شرکتی با حداکثر سرمایه دولتی یعنی بیش از 50 درصد از سرمایه آن مربوط به دولت باشد شکل بگیرد به عنوان شرکت دولتی شناخته می شود. بنابراین ممکن است برخی از شرکت ها تماما دولتی بوده و یا با بخش خصوصی برخی از سرمایه های خود را به اشتراک گذاشته باشند و یا به زبان ساده تر بخش خصوصی نیز در شرکت های دولتی دارای سهام یا سرمایه باشد اما به دلیل اینکه بیشتر سرمایه شرکت متعلق به دولت است از این رو شرکت دولتی شناخته می شود.

البته باید در این تعریف برخی از انواع شرکت ها مانند شرکت هایی که از طریق مضاربه  و مانند آن و تنها با اهداف خاصی مانند به جریان انداختن سپرده های اشخاص نزد بانک ها و موسسات اعتباری و یا بیمه ها ایجاد می شوند را نمی توان منظور کرد و استثنا هستند.

باید در نظر داشت که شرکت های دولتی باید با اجازه قانون دولتی شوند. منظور اینکه یا با اجازه دولت ایجاد می شوند و یا با اجازه دولت یک شرکت ملی می شود و سرمایه آن به نفع دولت ضبط و یا انتقال داده می شود. البته باید این نوع شرکت ها بیشتر سرمایه خود را از بخش های دولتی تادیه نمایند حال اینکه یا تمام سرمایه دولتی می شود و یا بیش از نیمی از سرمایه شرکت دولتی  می شود.

از جمله این شرکت ها می توان به شرکت هایی مانند ذوب آهن اصفهان، شرکت پتروشیمی ایران، شرکت ملی نفت، بیمه مرکزی ایران و امثالهم اشاره کرد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت و اغلب مورد سوال است ساختار شرکت هایی است که ابتدا بصورت شرکت های تجاری مانند سهامی خاص به ثبت می رسند و سرمایه غالب آنها توسط دولت تامین می شود، این نوع شرکت ها هر چند نمی توان آنها را کاملا دولتی تعریف کرد اما با توجه به اینکه بیشتر سرمایه این شرکت ها را بخش دولتی تادیه نموده و در واقع سرمایه دار اصلی شرکت بخش دولتی است از این رو دولتی تلقی می شوند هر چند ممکن است قوانین شرکت های دولتی در خصوص آنها در نظر تماما گرفته نشود.

شرکت های دولتی نیاز به ثبت ندارند و تابع ماده 300 لایحه قانونی اصلاحی قانون تجارت هستند که در این ماده شرکت های دولتی را تابع قوانین ثبتی و اساسنامه ای خود می داند. این شرکت ها البته زیر نظر قانون تجارت عمل می کنند و مقررات تجاری کشور را باید رعایت کنند  و از این رو به عنوان یک شخصیت حقوقی شناخته می شوند.

شرکت های دولتی اساسنامه ای باید تنظیم کنند و موضوع فعالیت خود را در آن تشریح نمایند از این رو تا جایی که در اساسنامه آنها قید نشده باشد این شرکت ها همانند شرکت های سهامی به عنوان شرکت تجاری شناخته می شوند.

به زبان ساده تر می توان گفت شرکت های دولتی تماما بصورت سهامی به ثبت می رسند با این تفاوت که موضوع بازرسی  و حسابرسی در شرکت های دولتی بر عهده سازمان حسابرسی گذاشته شده است و از این رو خود موسسین این شرکت ها نمی توانند بازرس از بین خود انتخاب نمایند و این را می توان وجه تمایز اصلی شرکت های دولتی با شرکت های سهامی دانست.

با توجه به مطالب فوق و با در نظر گرفتن ساختار شرکت های دولتی و مفاد مندرج در ماده 300 قانون فوق الذکر می توان گفت هر گونه تشکیلات حقوقی که بیش از نیمی از سرمایه آنها توسط دولت تادیه و یا تامین شود و تحت قوانین خاص دولتی اداره شود بدون در نظر گرفتن نوع موسسین آن به عنوان شرکت دولتی تلقی می شود. موسسین این شرکت ها ممکن است افراد حقیقی، حقوقی خصوصی و یا حقوقی دولتی و یا حتی شرکا خارجی باشند.

ارکان مختلف شرکت های دولتی

ارکان شرکت های دولتی با توجه به اینکه این شرکت ها معمولا بصورت سهامی خاص به ثبت می رسند شباهت زیادی به این نوع شرکت ها دارد . معمولا شرکت های دولتی صاحب ارکان زیر هستند:

مجمع عمومی موسسین یا صاحبین سهام
هیئت مدیره
بازرس یا بازرسین
مجمع عمومی موسسین یا صاحبین سهام
هر چند ساختار شرکت های دولتی و سهامی خاص مشابهت زیادی به هم دارد اما نحوه ترکیب و انتخاب اعضای ارکان در این شرکت ها تابع مقررات متفاوتی است که باعث تمایز و تفاوت زیادی در ساختار این ارکان می شود.

در مجمع عمومی موسسین شرکت های دولتی بصورت کلی دو دسته هستند:

شرکت های دولتی که سهامدار اصلی آنها وزارتخانه ها، موسسات دولتی و سازمان های دولتی هستند
شرکت های دولتی که سهامدار اصلی آنها سایر شرکت های دولتی باشند.
در ساختار مجمع عمومی شرکت های دولتی باید نمایندگان شرکت های دولتی نیز حضور داشته باشند. در این خصوص طبق تبصره 72 قانون بودجه نمایندگان دولت در مجمع عمومی باید وزیر مسئول، وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور و یا وزرای دیگری که هیئت وزیران تصویب کرده است و یا نمایندگان آنها باشند.

بصورت کلی این قانون برای تمامی شرکت های دولتی در صورتیکه قوانین شرکت های دولتی شامل حال آنها بشود و در ضمن کمتر از سه وزیر دولتی در مجمع این شرکت ها حضور داشته باشند صادق می شود و حسابرسی یا بازرسی این شرکت ها هم با توجه به پیشنهاد وزیر اقتصاد و دارایی توسط مجمع عمومی شرکت مشخص می شود.

بازرسی شرکت های دولتی
همانگونه که قبلا توضیح داده شد بر خلاف شرکت های سهامی دیگر شرکت های دولتی هر چند ساختاری مشابه با شرکت های سهامی دارند اما بازرس این شرکت ها نباید توسط مجمع عمومی موسسین یا صاحبین سهام انتخاب شود و این وظیفه بصورت کلی به سازمان حسابرسی طبق قانون واگذار شده است.

لذا سازمان بازرسی کلیه وظایف بازرسی و حسابرسی سالانه شرکت ها دولتی و یا موسسات دولتی را همانند کلیه نهاد های دولتی دیگر مانند بانک ها و دستگاه های عمومی بر عهده خواهد داشت.

هیئت مدیره
یکی دیگر از ارکان شرکت های دولتی که همانند شرکت های سهامی است، هیئت مدیره می باشد که باید الزاما تعیین شود. اما با توجه به اینکه در خصوص انتخاب و به کار گیری اعضا هیئت مدیره در شرکت های دولتی قوانین مشخص و یا خاصی ایجاد نشده است برای انتخاب هیئت مدیره باید همانند شرکت های سهامی اقدام شود.

در این خصوص باید مجمع عمومی صاحبین سهام اعضا هیئت مدیره را با رعایت فرد بودن آنها در تعداد مورد نیاز که باید حداقل 5 نفر باشند. در این خصوص در آیین نامه تشکیل مجامع عمومی و شوراهای عالی شرکت های دولتی در ماده هفت ذکر شده است که انتخاب اعضا هیئت مدیره و مدیر عامل باید بر اساس سوابق تجربی و تحصیلی و تخصص و عملکرد این افراد انجام شود. لذا افرادی که شرایط لازم را دارند باید تعیین و به همراه دعوت نامه تشکیل مجمع این مشخصات باید برای اعضا مجمع یا شورای عالی ارسال شود تا در زمان رای گیری و بر اساس مطالعات صورت گرفته هر یک از آنها برای این عنوان انتخاب شوند.

لازم به توضیح است که اعضا هیئت مدیره باید همانند شرکت های سهامی مسئولیت خود را با استناد به اقرارنامه ای در هیئت مدیره بپذیرند.

 

نظرات() 

چهارشنبه 27 شهریور 1398

ثبت شرکت نقشه برداری

نویسنده: zohre zohreh   

 
یکی از علومی که این روزها زیاد مورد توجه قرار گرفته است و بصورت کاملا حرفه ای دنبال می شود موضوع نقشه برداری است که در بسیاری از رشته ها و فعالیت های کاری کاربرد پیدا کرده است و استفاده زیادی در صنعت، راه سازی و یا موضوعات ساخت و ساز متفاوت دارد.

بصورت کلی نقشه برداری یکی از موضوعات مهندسی یا رشته های مهندسی است که وظیفه اصلی افرادی که در این حوزه تخصص دارند استفاده از روش های مختلف جمع آوری اطلاعات از یک فرآیند و یا سازه به منظور تهیه نقشه برای کاربرد های متفاوت است. به عنوان مثال یک مهندس نقشه بردار در فعالیت های عمرانی برای احداث راه ها نیاز به نقشه برداری هوایی و یا محیطی برای تهیه مسیر راه و یا جاده دارد و یا یک مهندس نقشه بردار در حوزه انتقال نیرو به منظور کشیدن مسیر لوله های آب ، گاز و یا نفت و غیره اقدام به تهیه نقشه برای داری و بعدا احتمالا تهیه نقشه راه برای انتقال لوله می کند. از این رو می تواند شاخه های نقشه برداری را متفاوت دانست که در این مقوله نمی گنجد.

طبیعتا با رشد خواستگاه نقشه برداری بخصوص در صنعت نیاز به این نوع رشته و تخصص های مورد استفاده در آن هر روز بیشتر می شود. شرکت های متفاوت دولتی و خصوصی بزرگ نیز به منظور تمرکزی بیشتر بر فرآیند های اجرایی خود و در راستای چابک سازی شرکت خود معمولا ترجیح می دهند اینگونه فعالیت ها را برون سپاری بکنند تا نه تنها در این حوزه تخصصی زیاد انرژی و حتی سرمایه مصرف نکنند بلکه فعالیت های نقشه برداری آنها توسط نیروهای زبده و کاردان انجام شود.

به همین دلیل است که این روزها موضوع ثبت شرکت نقشه برداری زیاد شنیده می شود و متخصصین و دانش آموختگان این حوزه به منظور رشد و ارتقا جایگاه خود و در راستای رسیدن به سود، استقلال و اعتبار بسیار بیشتر اقدام به ثبت شرکت نقشه برداری و فعالیت تخصصی و متمرکز بر روی این حوزه و در شاخه های مختلف آن می کنند و به خوبی هم فعالیت این شرکت ها نه تنها در ایران بلکه در تمامی کشورهای دنیا مورد توجه قرار گرفته و مشتریان زیادی دارند.

روش های ثبت شرکت نقشه  برداری

طبیعی است که وقتی تقاضا زیاد باشد بازار مناسبی برای سرمایه گذاری به وجود می آید. امروزه تقاضا برای حوزه مهندسی نقشه برداری زیاد است و بسیار از علاقمندان به دنبال ثبت شرکت مهندسی نقشه برداری هستند. بسیاری از شرکت های راه سازی، عمرانی، خدماتی، مهندسی و اجرایی نیز به دنبال این نوع شرکت ها برای داشتن تعاملات و همکاری های دو جانبه هستند که این خود اهمیت ثبت این نوع شرکت ها را بیشتر کرده است.

شرکت های نقشه برداری را باید بصورت تجاری ثبت کرد. منظور اینکه شما می توانید شرکت خود را در هر یک از هفت قالب شرکت های تجاری ذکر شده در قانون که عبارتند از شرکت سهامی ( عام و خاص) ، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت نسبی، شرکت مختلط سهامی ، شرکت مختلط غیر سهامی و شرکت تعاونی به ثبت برسانید و تنها شخصیت حقوقی که اجازه ثبت این شرکت را در آن ندارید موسسات غیر تجاری هستند زیرا شما فعالیت های تجاری در این شرکت ها زیاد انجام خواهید داد.

اما هر چند در تمامی این قالب ها شخصیت حقوقی شما رعایت می شود و محدودیتی برای فعالیت ندارید اما بصورت کلی پر کاربرد ترین قالب برای ثبت این نوع شرکت ها قالب شرکت سهامی خاص و بعد از آن شرکت با مسئولیت محدود است زیرا قوانین این دو نوع شرکت برای فعالیت چابک تر و حرفه ای تر به شما بیشتر کمک خواهد کرد و اعتبار بسیار خوبی هم دارند.

ثبت شرکت نقشه برداری در قالب سهامی خاص

شرکت نقشه برداری را می توانید در قالب سهامی خاص به ثبت برسانید مشروط به اینکه حداقل سه نفر برای ثبت شرکت با هم مشارکت داشته باشند و این افراد با عقد تفاهم نامه همکاری میزان حداقل 1 میلیون ریال به عنوان سرمایه اولیه در شرکت تادیه نمایند که البته تمام این میزان برای ثبت الزامی است و تنها باید برای ثبت 35 درصد از آن تادیه و میزان باقی مانده در فرصت مشخصی تادیه شود.

لازم به توضیح است که هر چه سرمایه شرکتی مانند شرکت نقشه برداری بالاتر در نظر گرفته شود با توجه به اینکه فعالیت این شرکت ها پروژه ای است و شرکت های سهامی خاص نیز اعتبار خود را قالبا از سرمایه شرکت اخذ می کنند بهتر است.

سرمایه در شرکت های سهامی بصورت سهام در می آید. یعنی در قطعات مساوی سهام تقسیم می شود و به هر فرد از شرکا یا سهامداران میزان مشخصی بسته به اندازه سرمایه ای که آورده از این سهام اختصاص داده می شود. هر چند شرکت نقشه برداری موضوعی مهندسی دارد اما باید شرکت بصورت بازرگانی ثبت شود. اعتبار این شرکت ها بسیار بالا است و به راحتی می توانید در هر زمان برای اخذ رتبه شرکت و یا برای ارتقا سرمایه و افزایش سهامدار با تایید مجمع عمومی موسسین اقدام نمایید.

در این نوع شرکت ها میزان مسئولیت سهامداران به میزان سهام آنها بستگی دارد و هر چه سهام بالاتر برود یا ارزش بیشتری پیدا کند میزان مسئولیت هم بالاتر می رود.

ثبت شرکت نقشه برداری در قالب شرکت با مسئولیت محدود

اگر قصد داشته باشید تنها به اندازه سرمایه خود در یک شرکت نقشه برداری مسئولیت داشته باشید بدون تردید شرکت با مسئولیت محدود انتخاب بهتری است. شرکت های با مسئولیت محدود هم دقیقا در قالب بازرگانی ثبت می شوند هر چند شرکت های نقشه برداری از نوع مهندسی هستند. نکته دیگر اینکه این نوع شرکت ها با دو شریک هم می توانند به ثبت برسند و میزان سرمایه هم بصورت اعلامی است که باید توسط مدیر عامل منتخب اعلام و در زمان مشخص شده تادیه شود. حداقل این میزان هم باید همان 1 میلیون ریال باشد.

سرمایه در شرکت های با مسئولیت محدود بصورت سهم الشرکه در می آید و هر شریک به اندازه میزان سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارد. لازم به توضیح است که این نوع شرکت ها هم اعتبار حقوقی بالایی دارند.

هر چند این دو نوع قالب برای ثبت شرکت نقشه برداری بیشتر توصیه می شود اما بعضا به دلایلی مانند نیاز به سرمایه خیلی بالا که بسیار به ندرت دیده می شود و یا داشتن اعتبار فوق العاده بالای یک یا چند نفر از شرکا و یا در راستای ارائه خدمات نقشه برداری به برخی از مناطق ممکن است به ترتیب شرکت سهامی عام، تضامنی و یا تعاونی هم انتخاب و به ثبت رسیده شود که این بدین مفهوم است که محدودیتی برای ثبت این نوع شرکت ها وجود ندارد.

مراحل ثبت شرکت نقشه برداری

شرکت های نقشه برداری نیاز به مجوز خاصی ندارند و بدون مجوز می توانند به ثبت برسند. اما یک نکته بسیار مهم در خصوص ثبت این نوع شرکت ها موضوع مهندسی بودن آنها است. شرکت های مهندسی از هر نوعی که باشند در صورتی می توانند از عنوان مهندسی در نام شرکت استفاده نمایند که یکی از نفرات ثبت کننده این شرکت دارای مدرک مهندسی از یکی از دانشگاه های معتبر باشد.

در همین راستا باید یک یا چند نفر از شرکا یا سهامداران فارغ التحصیل دانشگاه در رشته های مرتبط باشند. اما اگر بخواهند از عنوان مهندسین استفاده نمایند حداقل باید دو نفر از شرکا این مدرک مهندسی را داشته باشند و در صورت تمایل به استفاده از گروه مهندسین باید تمامی موسسین شرکت دارای مدرک مهندسی در رشته های مرتبط باشند.

بنا بر توضیحات فوق برای ثبت شرکت نقشه برداری باید ابتدا جمع شرکا مشخص شود و تعداد حداقل آنها با هم توافق نامه ای داشته باشند. انتخاب این شرکا در فرایند عملیات شرکت اهمیت زیادی در آینده خواهد داشت که بهتر است با دقت انجام شود.

بعدا باید این شرکا که به عنوان موسسین شناخته می شوند خودشان و یا با استفاده از یک وکیل خبره اقدامات تهیه مستندات را انجام داده و جممع عمومی موسسین و متعاقب آن هیئت مدیره را برگزار و صورتجلسات مجمع عمومی موسسین که در آن مدیران، مسئولیت ها، قبول مسئولیت ها، بازرسین ، دارندگان امضا مجاز و غیره تعیین شده است تنظیم شود و در ضمن این جلسه باید تمامی مدارک حقوقی شرکت هم توسط همه موسسین تایید و امضا شود. در صورتجلسه هیئت مدیره هم شروح وظایف، مسئولیت های هر فرد ، اقدامات و تصمیمات اجرایی باید اتخاذ شود.

سپس باید این مدارک به همراه مدارکی که در ادامه توضیح داده خواهد شد آماده شود و فرد نماینده شرکت و یا نماینده حقوقی شرکت با ورود به سامانه اداره ثبت شرکت ها موضوع شرکت را برای ثبت وارد نموده تا کارشناسان این اداره درخواست ثبت را به همراه مدارک و داشتن شایستگی لازم بررسی و در صورت تایید مدارک اصلی بصورت پست و یا حضوری تقدیم این اداره خواهد شد.

در نهایت باید هزینه های ثبت شرکت  به همراه هزینه آگهی روزنامه واریز تا شرکت ثبت شده و در نهایت با دریافت کد اقتصادی و دفاتر پلمپ شرکت عملیاتی شود.

مدارک لازم برای ثبت شرکت نقشه برداری

کپی مدارک هویتی یا شناسایی موسسین و مدیران و بازرسین
اساسنامه شرکت
اظهارنامه
شرکتنامه
صورتجلسه مجمع عمومی موسسین
صورتجلسه هیئت مدیره
اقرار نامه مدیران و بازرسین
وکالتنامه احتمالی
لیست شرکا و سهامداران به همراه میزان سهام آنها
کپی سند ملکی و یا اجاره نامه محضری محل شرکت
گواهی عدم سو پیشینه همه شرکا و مدیران و بازرسین
 

نظرات() 

سه شنبه 26 شهریور 1398

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند

نویسنده: zohre zohreh   


 
ثبت شرکت:

قبل از نام گذاری شرکت تاسیس می شود و طی کردن مراحل حقوقی با نام گذاری همزمان میشود. شرکت ها از مجموعه ای از افراد با شخصیت حقیقی و حقوقی و یا ترکیبی از هر دو تشکیل میشود. برای ثبت شرکت ابتدا باید یک حساب غیرقابل برداشت به نام شرکت نزد یکی از بانک های کشور افتتاح کرد. به عنوان یک الزام قانونی شرکت ها باید ثبت شوند که آثار و تبعات قانونی و خوبی را برای افراد به دنبال دارد.

ثبت برند:

ثبت برند مبنای قانونی حمایت از محصولات و خدمات یک شرکت میباشد. به طور کلی برند به دو صورت فارسی و لاتین مورد استفاده قرار می گیرد و مبنای قانونی حمایت از برند ثبت آن می باشد. و همین طور با ثبت برند حق سواستفاده و کپی برداری و یا حتی تحریم از آن نام و نشان تجاری برداشته می شود.

برندها به چند صورت مورد استفاده قرار می گیرد: نوشته تجاری یا لوگو تایپ، و یا نوشته تجاری و لوگو به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تفاوت ثبت شرکت و ثبت برند:

ثبت برند ۱۰ ساله می باشد و پس ار آن باید تمدید شود ولی ثبت شرکت به صورت نامحدود می باشد.

ثبت برند پس از فوت انتقال نمی باید ولی ثبت شرکت در صورت فوت و یا محجور شدن هر یک از اعضا به خانواده اش انتقال می یابد.

به طور کلی برای ثبت برند مالیات یا عوارضی وجود ندارد ولی در ثبت شرکت پرداخت مالیات و عوارض اجباریست.

ثبت شرکت در اداره کل ثبت شرکت ها و ثبت علامت و نام تجاری در اداره مالکیت معنوی انجام می شود.

در مدارک ارائه شده برای ثبت شرکت و ثبت برند تفاوت هریک مشخص شده است

نظرات() 

سه شنبه 26 شهریور 1398

شرایط ثبت شرکت

نویسنده: zohre zohreh   


  
در فرهنگ لغت دهخدا شرکت به معنای شریک شدن دو یا چند نفر در کاری و یا اتحاد چند نفر به منظوری خاص و در نهایت شریک شدن در منغعت و غرض معنی شده است.

از منظر مفاهیم حقوقی و به خصوص قانون تجارت ایران، شرکت از اجتماع ۲ الی چند نفر به صورت سهامدار، شریک یا موسس در غالب قرارداد رسمی تشکیل می شود، که این افراد همسو و همفکر در راستای یک هدف خاص در کنار یکدیگر به فعالیت مشغول می شوند. شرکت در واقع قراردادای می باشد که افراد بین خود به امضا می رسانند تا وجه قانونی پیدا کرده و بر اساس شخصیت حقوقی که پیدا کرده از یک اساسنامه و شرکتنامه واحد پیروی کنند. این قوانین می تواند شامل قوانینی برای اعضای شرکت و یا تعامل با سایر شرکت ها و اشخاص باشد.

به طور کلی باید گفت بر اساس قانون کشور ایران هر شخص ایرانی و یا خارجی که تصمیم به فعالیت در کشور ایران دارد باید از طریق مراجع ثبتی اقدام نماید و از طرف دولت ایران به رسمیت شناخته شود در غیر اینصورت به این دلیل که از جانب دولت ایران به رسمیت شناخته نمی شود، فعالیت آن غیر قانونی خواهد بود و ممکن است به جزای نقدی، انحلال شرکت و ممنوعیت از فعالیت محکوم شوند.

برای داشتن وجهه حقوقی و قانونی باید طبق قوانین و مقررات جاری در هر کشوری برای ثبت شرکت اقدام کرد و تشریفات قانونی را به جای آورد.

در ایران شرکت ها در سه قالب جدا تعریف می شوند: شرکت های سرمایه ای، تعاونی و اشخاص.

و همچنین در قانون تجارت کشور ایران انواع شرکت ها به ۷ نوع تقسیم بندی شده اند:

شرکت های سهامی (خاص و عام)، شرکت با مسئولیت محدود، شرکت تضامنی، شرکت مختلط سهامی، شرکت مختلط غیر سهامی، شرکت نسبی و شرکت تعاونی.

عمدتا شرکت ها در ایران به دو صورت اختیاری و اجباری تشکیل می شوند.

در شرکت های اختیاری همانطور که گفته شد ۲ یا چند نفر به خواست و اراده خودشان و همین طور با اراده قلبی برای یک هدف خاص تشکیل شرکت داده و قراردادای را امضا می کنند و بر طبق آن هر نفر سرمایه ای را به صورت نقدی یا اموال در نظر می گیرد و افراد در سود و زیان شرکت تشکیل شده شریک می شوند. این شرکا حتی با توافق با یکدیگر می توانند مسئولیت هایی را در شرکت برای خود در نظر بگیرند و به عنوان یک فرد کاردان در شرکت فعالیت داشته باشند.

شراکت به صورت اجباری یا قهری بسیار کم اتفاق میافتد به عنوان مثال ممکن است یکی از شرکا از دنیا برود و سهم الشراکه او با تععین و تکلیف میراث به طور قانونی و بر اساس اساسنامه به وارثین می رسد و این نوع شراکت به اجبار بوده است و با میل و اراده قبلی نمی باشد و شخص می تواند پس از تعیین و تکلیف دارایی خود در شرکت سهام خود را واگذار کند به شخصی دیگر و یا در شرکت های غیر از سهامی عام با توافق مجمع واگذار نماید.

شرط اصلی تشکیل شرکت در ایران توافق طرفین و عقد قراردادی به طور قانونی و حقوقی بین شرکا و سهامداران می باشد و قراردادهایی مورد تایید قانون می باشد که شرایط زیر را داشته باشند:

قراردادها بدون اجبار طرفین و صرفا با رضایت قلبی باشند.

تمامی شرکا دارای سن قانونی باشند و از سلامت عقلی کافی و بلوغ اجتماعی برخوردار باشند.

قراردادها مشخص باشند و فاقد هرگونه ابهام یا دوگانه گویی باشند.

موضوع قرارداد مشخص باشد و خلاف قانون تجارت کشور ایران نباشد.

شرایط اصلی و لازم برای تشکیل شرکت به شرح زیر می باشد:

– حداقل تعداد شرکای تعیین شده در قانون

شرکت های سهامی عام حداقل ۵ نفر

شرکت های سهامی خاص حداقل ۳ نفر

شرکت های تضامنی، مسئولیت محدود و نسبی حداقل ۲ نفر

تعاونی حداقل ۷ نفر

* این تعداد حداقل می باشد که در قانون تاکید شده است و ملزم به رعایت هستید ولی در قانون حداکثر ذکر نشده است.

– تامین سرمایه مورد نیاز برای تشکیل شرکت

شرکت سهامی عام حداقل ۵۰۰ هزار تومان

شرکت سهامی خاص حداقل ۱۰۰هزار تومان

شرکت های اشخاص اعتبار شخص مدنظر می باشد (آورده های نقدی و غیرنقدی به عنوان سرمایه شرکت)

– انجام موضوع فعالیت شرکت

– تقسیم سود و زیان شرکت

شرکت های سرمایه هر کدام باید مطابق با دستورالعمل ها و قوانین موجود خود به ثبت برسند، شرکت های اشخاص هم فرآیند مشخص دارند، تعاونی ها نیز متناسب با شرایط خود به ثبت می رسند.

برای ثبت شرکت در انواع مختلف کلیات مشابه نیز وجود دارد:

– تشکیل مجمع عمومی موسسین و تنظیم صورتجلسه ای برای مشخص کردن اعضای هیئت مدیره، افراد دارای حق امضا و همچنین معرفی بازرسین.

– دریافت رضایتنامه کتبی از اعضای هیئت مدیره برای قبولی سمت خود.

– تشکیل جلسه هیئت مدیره و تنظیم صورتجلسه برای مشخص کردن رئیس هیئت مدیره ، نایب رئیس و همچنین مدیر عامل و بازرسین.

– تنظیم اساسنامه، شرکتنامه، اظهارنامه و توافق موسسین و مدیران.

– ثبت شرکت در اداره مربوطه با ارائه کلیه مدارک به همراه مدارک هویتی نفرات و همچنین گواهی عدم سوپیشینه.

– درج موضوع ثبت شرکت به همراه خلاصه ای از آن در روزنامه دادگستری و یک روزنامه کثیرالانتشار.

– تشکیل پرونده دارایی و دریافت کد اقتصادی

– دریافت دفاتر پلمپ از سازمان امور مالیاتی

نظرات() 

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات